Opis:
U današnje vrijeme gotovo je nemoguće biti uspješan u poslu ukoliko uz stručno znanje nemamo razvijene i «meke» vještine ophođenja s klijentima.
Gdje podvlačimo crtu?
Zašto čekati da nam pukne film? Ne prepuštajte da vam vlastitu granicu pokaže situacija u kojima je mjera, za Vas pređena svaka mjera. Budno i svjesno osvijestite i postavite svoje granice. Za početak definišite domen odgovornosti. Vaša je odgovornost Vaša namjera, Vaš postupak i Vaša reakcija na tuđi postupak, ali tuđi postupak nije Vaša odgovornost.
Šta je veći izazov: osvijestiti šta nećemo ili reći iskreno “ne”? Na “ne” smo osjetljivi jer se bojimo posljedica za svoj mir, za materijalnu sigurnost ili kvalitet odnosa. Na ovoj edukaciji istražujemo kako naći i iskazati svoje “ne”, a sačuvati mir, bliskost i ugodne odnose.
O modelu Nenasilna komunikacija, Maršala Rosenberga:
Komunikacijski model Marshalla Rosenberga (Nonviolent Communication – NVC) je rasprostranjen i prepoznat kao uspješan komunikacijski model utemeljen na empatijskom povezivanju sa sobom i drugima. Ne nudi instant rješenja za bolju socijalnu sliku iako ima jednostavnu strukturu koja je snažna i sveobuhvatna.
Usmjeren je na lični rast i razvoj pojedinca, na podršku razvoju drugih, a posebno je učinkovit za razvoj timova i stvaranje socijalne kohezije. Ostvaruje se kroz aktivno slušanje s ciljem razumijevanja potreba koje su u korijenu svakog ponašanja. Polazi od oblika mišljenja kojim se razlikuje objektivno opažanje od procjena i interpretacija, čime se nadilazi izazov osuđivanja, a aktivira kapacitet za empatiju. Empatija u Marshallovom modelu nije obavijena ružičastim velom romantike, nego podrazumijeva razumijevanje potreba – svojih i tuđih, što je osnova za kreiranje strategija za efikasno odlučivanje i djelovanje. Može se uspješno primjenjivati u ličnom i profesionalnom životu i daje mogućnost uspostavljanja uspješnijeg i ugodnijeg odnosa sa sobom i drugima. Rješava izazove kako očuvati, istaknuti i cijeniti integritet i autentičnost pojedinca i prihvatiti različitosti u grupi bez stvaranja konflikata.
Nakon radionice učesnici će:
- Ostvarite uspješniju komunikaciju i ugodnije odnose;
- Brinete o sebi (svojim potrebama) svjesno i samouvjereno;
- Jasnije znate šta i zašto hoćete/nećete;
- Upravljate vlastitim izazovnim situacijama kada želite postaviti granicu u privatnom i profesionalnom životu;
- Kreirate klimu većeg povjerenja i lojalnosti u radnom okruženju;
- Na efikasan i siguran način kažete i čujete “ne”.
Cilj seminara:
Razviti i osnažiti kompetencije uposlenika za adekvatnu brigu o sebi u svrhu zaštite od profesionalnog sagorijevanja i usvajanje komunikacijskih vještina za kreiranje klime lojalnosti i povjerenja u timu.
Seminar je namijenjen:
Svima koji žele unaprijediti aspekte brige o sebi, zaštitu od sagorijevanja i ostvariti ugodne odnose i komunikaciju s drugima u privatnom i profesionalnom životu.
- 10.00 – 11.15
Upoznavanje;
Šta je asertivnost i zašto je važno postavljati granice;
Šta nas sprečava u postavljanju granica; - 11.30 – 12.30
Povezivanje s granicama u sebi i razvoj kompetencija za upravljanje sobom i adekvatnu brigu;
Gdje su moje granice – kako odrediti jasno granice;
Kako odrediti granice u izazovnim situacijama, kada “moramo”
Zašto biramo da “moramo”; - 13.30. – 14.30
Komunikacijske vještine za asertivno izražavanje;
Kada reći NE;
Kako NE utiče na odnos;
Kako iskazati drugima granice i reći NE;
Kako čuti NE; - 14.45 – 15.45
Sinteza i zaključci; - 15.45 – 16.00
Evaluacija.
Ivana Pejić
Ivana je diplomirala je na Filozofskom fakultetu, ima 23 godine iskustva rada u formalnom obrazovanju i 7 godina u neformalnom obrazovanju za odrasle. Certificirana CNVC trenerica za komunikacijske vještine i certificirana Hogan konsultantkinja za procjene ličnosti.
Ivana ima bogato iskustvo u podržavanju grupa i timova u ovladavanju komunikacijskim vještinama s ciljem ostvarivanja vlastite dobrobiti i ugodnijih međuljudskih odnosa. Vodi Cenar za edukaciju i savjetovanje “Philia” u Tuzli, u okviru kojeg vodi savjetovanja i edukacije o komunikaciji i upravljanju odnosima.
Član je zajednice trenera u Internacionalnom centru za nenasilnu komunikaciju i suosnivač Mreže za nenasilnu komunikaciju BiH.
Komunikacijske vještine i sama svakodnevno usavršava u izazovima s kojima se susreće, što je stalna motivacija za permanentno učenje i razvoj.
Cijena
Kotizacija za učešće na seminaru Asertivnost iznosi 395,00 KM (+17% PDV). Cijena kotizacije za rane prijave do 8. decembra iznosi 355,00 KM (+17% PDV).
U slučaju prijave 3 i više učesnika iz iste organizacije/kompanije, cijena po učesniku je 310,00 KM (+17% PDV).
U slučaju prijave 5 i više učesnika iz iste organizacije/kompanije, cijena po učesniku je 280,00 KM (+17% PDV).
Cijena uključuje:
- Učešće na seminaru
- Dokumentacija i nastavni materijali u printanoj formi
- Materijal za pisanje
- Potvrdu o učešću na seminaru
- Osvježenje na pauzama i zajednički ručak
Za dodatne mogućnosti, informacije i ponudu organizacije InHouse edukacije.
Kontroling u ljudskim potencijalima za mene predstavlja jedan sasvim novi izazov, obzirom da sam cijelu karijeru provela u računovodstvu, ja smatram da sam danas kroz praktički dio uspjela shvatiti dio kontrolinga.
Predavanje koje je održao Nenad Trajkovski zasnovano je na pojašnjenju agilnog pristupa upravljanju projektima, uz osvrt na osnovne razlike tradicionalnog tzv. waterfall modela i agilnog pristupa. Predavanje je bilo jasno i lako razumljivo, uz mnogo primjera iz svakodnevnih poslovnih situacija sa kojim je project manageri susreću, što je određene koncepte i pojmove uspjelo još više približiti polaznicima Project Management Akademije.