Opis:
Liderstvo se uobičajeno posmatra kao proces koji podrazumijeva koegzistenciju i interakciju lidera, pripadnika organizacije i specifičnih okolnosti radi postizanja zajedničkog cilja. Potrebno ga je shvatiti i kao vitalnu pretpostavku, mogućnost i ključ uspješnog funkcionisanja svake organizacije. Često je fokus na liderima za koje se kaže da imaju sveukupnu i nedjeljivu odgovornost za stanje u organizaciji i nadležnost da donose važne odluke. Zbog toga su lideri odgovorni da primjenjuju adekvatne sposobnosti i da pokažu senzibilitet za vođenje osoblja i upravljanje kompleksnim procesima.
Međutim, podsjećamo da se liderstvo ne može odvijati bez sljedbenika i ono nije samo sebi smisao. Uz to, liderstvo je situacijsko i sve što se očekuje od lidera je pod uticajem situacije. Naime, okolnosti u kojima se realizuje odnos lider – sljedbenici umnogome diktiraju i prirodu njihovog individualnog ponašanja ali i međusobnog odnosa. Tako je razumijevanje situacije važna sposobnost lidera kako bi mogli da ostvare uticaj, preoblikuju situaciju u korist organizacije i sljedbenika, kao i u svoju korist. Na taj način uspostavljaju najprikladniji odnos sa sljedbenicima i pri tome uvažavaju činjenicu da je njihovo ponašanje često determinisano okolnostima u kojima djeluju.
Cilj seminara:
Edukacijski cilj seminara je da podsjeti na višeslojni značaj liderstva kao procesa, kao i na vitalnu ulogu lidera u kompleksnim situacijama i pri raznim izazovima na koje nailaze u svome radu. Seminar takođe ističe njihovu nedjeljivu odgovornost za stanje u organizaciji i psihološko-pedagošku ulogu lidera u kreiranju uslova i ambijenta u kojima je osoblje motivisano, sposobno i uspješno u postizanju organizacijskih ciljeva. Pri tome je fokus na vođenju u različitim nepredviđenim okolnostima koje se mogu pojaviti u procesu implementacije politika, strategija, planova ili procedura, a što za rezultat može imati rad na osjetljivim pitanjima, stresne situacije i potrebu za fleksibilno vođenje i prilagođavanje.
Seminar je namijenjen:
Seminar je namijenjen onima koji svakodnevno rukovode i upravljaju radom osoblja u postizanju organizacijskih ciljeva, od taktičkog do strategijskog nivoa, u bilo kojem funkcionalnom području društvenih djelatnosti. Namijenjen je i onima koji su sljedbenici u procesu vođenja jer svaki lider u određenim konstalacijama može biti i u poziciji sljedbenika. Benefite od ovog seminara mogu imati direktori, menadžeri, šefovi organizacijskih jedinica i stručno osoblje u javnoj upravi, rukovodioci u privatnim i javnim kompanijama ili organizacijama civilnog društva, vođe timova, kao i svi oni koji se bave strategijskim planiranjem, vođenjem promjena ili izgradnjom sistemskog pristupa funkcionisanju organizacije. Takođe, svi koji žele izgraditi ili unaprijediti svoje liderske sposobnosti u ovom seminaru će pronaći korisna znanja, iskustva, ideje i motive.
- 10.00 – 11.15
Sesija I – Opšte o liderstvu
Sesija I daje priliku učesnicima seminara da inicijalno, kroz interaktivnu razmjenu ideja, potenciraju različite aspekte liderstva. Pored toga, namjera je podsjetiti na značaj edukacije i iskustva, a zatim i jednog od pragmatičnih modela za razvoj liderstva. - 11.30 – 12.30
Sesija II – Liderstvo kao proces
Sesija II ima za cilj da podsjeti na ključne komponente liderstva. U tom smislu, detaljno će biti govora o liderima, sljedbenicima i situaciji, kao nerazdvojnim segmentima procesa liderstva. Naglasak je na značaju specifičnih okolnosti, ambijenta, atmosfere ili konteksta u kojima se odvija interakcija između lidera i sljedbenika, tj. razumijevanje važnosti osjećaja lidera za situaciju, što nas približava ka razmatranju situacijskog vođenja. - 13.30. – 14.30
Sesija III – Liderstvo pod uticajem situacije
Sesija III ima za cilj diskutovati liderstvo u odnosu na specifične okolnosti u kojim se ono može odvijati. Lideri imaju obavezu i interes razumjeti situaciju, shvatiti ponašanje sljedbenika i biti spremni na dodatni napor kako bi prilagođenim i fleksibilnim pristupom sljedbenike održali motivisanim, uključenim i fokusiranim na postizanje individualnih i timskih ciljeva. Na taj način lideri postaju efikasni i efektivni, ali u isto vrijeme uspješno razvijaju nove lidere. - 14.45 – 16.45
Sesija III – Liderstvo pod uticajem situacije (nastavak)
Primjeri situacijskog liderstva: proces donošenja odluka, vođenje promjena u organizaciji, upravljanje rizicima vođenja organizacije, situacijsko liderstvo na mikro nivou, i sl.
Reformski pristup i promjene u organizaciji (strategijski i sistemski pristup)
Pozitivne i negativne strane situacijskog vođenja ; - 16.45 – 17.00
Vaša pitanja i naši odgovori.
Enes Husejnović
Brigadni general Enes Husejnović radio je do 2018. godine u službi Ministarstva odbrane Bosne i Hercegovine. U period nakon toga, od strane NATO HQ Brisel je angažovan kao ekspert u NATO programa izgradnje integriteta i prevencije korupcije, što obuhvata i pitanja dobre vladavine, vođenja promjena, reformi i liderstva u ovoj oblasti. U tom svojstvu, kao predavač, panelista, moderator i trener, redovno sudjeluje na konferencijama, seminarima i obukama strategijskog i operativnog nivoa, u zemalja širom svijeta, za potrebe sektora odbrane i sigurnosti te civilnih struktura vlasti. Pored toga, bio je gost predavač iz oblasti diplomatije u master program na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu, te predavač iz oblasti aerodinamike na Američkom univerzitetu u Bosni i Hercegovini. Takođe, predavao je na seminarima u Bosni Hercegovini posvećenim poslovnoj etici, izgradnji integriteta, prevenciji korupcije i liderstvu.
Posljednja dužnost generala (penz.) Husejnovića, prije penzionisanja, bila je Generalni inspektor Ministarstva odbrane Bosne i Hercegovine gdje je proveo pet godina. Djelokrug njegovih aktivnosti bio je osigurati da uposlenici Ministarstva odbrane i Oružanih snaga budu upoznati i postupaju u skladu s odredbama zakona koje se odnose na etičko ponašanje, profesionalizam i sukob interesa. Ured generala Husejnovića provodio je istrage neprofesionalnog ponašanja i pomagao osoblju u otklanjanju pojava negativnih po moral, efiksanost i ugled Oružanih snaga. Njegova je odgovornost takođe bila osigurati strateški i sistemski pristup pitanju izgradnje integriteta i prevencije korupcije u sektoru odbrane.
Prije navedene dužnosti, general (penz.) Husejnović bio je šef Vojnog dijela Misije Bosne i Hercegovine pri NATO u Briselu. Prije toga, obnašao je i dužnost Načelnika štaba u Centru za obuku za operacije podrške miru u Sarajevu. Od 2004. do 2007. godine general (penz.) Husejnović je bio na službi u Ministarstvu odbrane i bio je stručni savjetnik za institucionalnu saradnju sa vojno-diplomatskim korom u Bosni i Hercegovini. Prije tog razdoblja značajno je vrijeme proveo u zrakoplovstvu obavljajući različite dužnosti od instruktora pilota helikoptera u Zrakoplovnoj vojnoj akademiji do Načelnika štaba Zrakoplovne baze.
General (penz.) Husejnović je prvobitno diplomirao Zrakoplovnu vojnu akademiju (1985.g) kao pilot helikoptera. Kasnije je diplomirao Zrakoplovni komandno-štabni koledž (2000.g) i Ratni koledž Kopnene vojske u Sjedinjenim Američkim Državama (2005.g). General (penz.) Husejnović ima diplomu Magistra strateških studija iz Sjedinjenih Država (2005.g)
Cijena
Kotizacija za učešće na seminaru Situacijsko liderstvo iznosi 395,00 KM (+17% PDV). Cijena kotizacije za rane prijave do 1. septembra iznosi 355,00 KM (+17% PDV).
U slučaju prijave 3 i više učesnika iz iste organizacije/kompanije, cijena po učesniku je 310,00 KM (+17% PDV).
U slučaju prijave 5 i više učesnika iz iste organizacije/kompanije, cijena po učesniku je 280,00 KM (+17% PDV).
Cijena uključuje:
- Učešće na seminaru
- Dokumentacija i nastavni materijali u printanoj formi
- Materijal za pisanje
- Potvrdu o učešću na seminaru
- Osvježenje na pauzama i zajednički ručak
Za dodatne mogućnosti, informacije i ponudu organizacije InHouse edukacije.
Kontroling u ljudskim potencijalima za mene predstavlja jedan sasvim novi izazov, obzirom da sam cijelu karijeru provela u računovodstvu, ja smatram da sam danas kroz praktički dio uspjela shvatiti dio kontrolinga.
Predavanje koje je održao Nenad Trajkovski zasnovano je na pojašnjenju agilnog pristupa upravljanju projektima, uz osvrt na osnovne razlike tradicionalnog tzv. waterfall modela i agilnog pristupa. Predavanje je bilo jasno i lako razumljivo, uz mnogo primjera iz svakodnevnih poslovnih situacija sa kojim je project manageri susreću, što je određene koncepte i pojmove uspjelo još više približiti polaznicima Project Management Akademije.