Opis:
Transferne cijene su jedno od najkompleksnijih poreskih pitanja, koji se nije dovoljno izučavao u obrazovnim institucijama. Jako puno je otvorenih pitanja sa kojima se susreću poreski obveznici u Bosni i Hercegovini prilikom izrade Izvještaja o transfernim cijenama.
Regulatorni okvir u Federaciji Bosne i Hercegovine, Zakonom o porezu na dobit (“Službene novine FBiH, broj 15/2016), u članu 46., propisuje obavezu poreznim obveznicima, koji učestvuju u transakcijama sa povezanim licima, da u trenutku podnošenja poreske prijave (31.03. tekuće kalendarske godine za prethodnu poresku godinu), moraju imati dokumentaciju o transakcijskim cijenama.
Dokumentacija mora sadržavati dovoljno informacija o pomenutim transakcijama, kao i analizu kojom dokazuje da su uslovi njegovih transakcija sa povezanim licima u skladu sa principom „van dohvata ruke“.
Također, objanist ćemo koncepte poreske optimizacije i kako ih koristiti.
Kroz interaktivni seminar će vas voditi Fahrudin Hasanović, ovlašteni procjenitelj i forenzički računovođa.
Seminar će obrađivati više cjelina koje su Vam potrebne da uđete u “svijet” transfernih cijena, a napominjemo da se Zakon o porezu na dobit, propisuje novčane kazne za neposjedovanje dokumentacije o transfernim cijenama, koje se kreću u rasponu od 3.000 do 100.000 KM. Ističemo da po prijemu zahtjeva Poreske uprave ste dužni podnijeti dokumentaciju o transfernim cijenama u roku 45 dana.
OECD-ove Smjernice o određivanju transfernih cijena, definiraju da naknade u transakcijama između dva nezavisna pravna lica moraju biti odraz funkcija koje obavlja svako društvo.
Predmetom funkcionalne analize se definiraju poslovi i rizici koje obavljaju pravna lica a ono što se postavlja kao imperativ je odgovor na sljedeća pitanja:
- “tko šta čini?”,
- “u kojem kontekstu?”,
- “u kojim uslovima?”,
- s kim?”,
- “s kojom imovinom?”.
Pored toga, OECD-ove Smjernice o određivanju transfernih cijena, specificiraju sljedeće indikatore na kojima se zasniva analiza:
- Neto dobit podijeljena sa prihodima od prodaje,
- Neto dobit podijeljena sa troškovima,
- Neto dobit podijeljena s imovinom,
- Berry omjer,
- Ostali neto profitni indikatori.
Seminar je namijenjen:
Seminar je namijenjen osobama koje su spremne stjecati nova znanja i sistematizirati postojeća znanja iz oblasti poreskog savjetovanja I izrade Izvještaja o transfernim cijenama. Isto tako seminar je namijenjen računovođama, internim revizorima, eksternim revizorima, bankarima, kreditnim analitičarima, poreznim savjetnicima, rukovodiocima finansija i računovodstva, svim razinama menadžera koji rade na poslovima poreskog savjetovanja.
Cilj seminara:
Cilj seminara je predstaviti transferne cijene, transakcije između povezanih lica i praktično pokazati kako sačiniti Izvještaj o transfernim cijenama u Bosni i Hercegovini, kao i uputi polaznike kako iskoristiti sve mogućnosti poreznog zakonodavstva u svrhu plaćanja manjeg poreza na dobit, te u isto vrijeme zadovoljiti odredbe standarda financijskog izvještavanja.
- 10.00 – 11.15
Pojam transfernih cijena
Pravni okvir za analizu transfernih cijena u Bosni i Hercegovini
Identifikovanje povezanih lica - 11.30 – 12.30
Transakcije sa povezanim licima
Kontrolisane i nekontrolisane transakcije
Analiza industrije
Funkcionalna analiza - 13.30. – 14.30
Metode i izbor metode za analizu transfernih cijena
Metoda usporedivih nekontroliranih cijena
Metoda preprodajne cijene - 14.45 – 15.45
Metoda cijene koštanja uvećana za upobičajnu zaradu
Metoda podjele dobiti
Metoda transakcijske neto marže - 15.45 – 16.00
Korištenje baze podataka
Praktičan primjer izrade Izvještaja o transfernim cijenama
Pitanja prije nego što zvoni za kraj časa
Fahrudin Hasanović
Internom revizijom se bavi više od dvadeset godina, a radno iskustvo je sticao u Odjelima interne revizije Raiffeisen Bank Sarajevo i BH Telecom Sarajevo. Vršio je dužnost predsjednika i člana Odbora za reviziju u više privrednih društava. Pored toga, bavi se poslovnim finansijama, procjenama vrijednosti pravnih osoba, forenzičkom revizijom i transfernim cijenama. Autor je više članaka iz oblasti poslovnih finansija, revizije, forenzičke revizije i sl. Magistrirao je na Ekonomskom fakultetu u Sarajevu, smjer finansijski menadžment. Vlasnik je domene i web sajta: www.forensicandfraud.ba. Dugogodišnji je član i predavač u Institutu za internu reviziju BiH. Član je Saveza računovođa i revizora FBIH/RS. U slobodno vrijeme se bavi tenisom, trčanjem i skijanjem. Nabrajat ćemo dio Licenci/Certifikata koje posjeduje naš predavač: Certifikat za forenzičkog računovođu, Licenca za Ovlaštenog procjenitelja ekonomske vrijednosti pravnih osoba, imovine, obaveza i kapitala, External Quality Assessor in accordance with the IIA Standards, Nacionalni Certifikat ovlaštenog internog revizora u BiH (oblast: banke, IT i javni sektor/NGO), Certifikat internog revizora za javni sektor izdatog od Ministarstva finansija, Diploma za „Forensic Accounting Level 4“ izdata od ABC Awards & Certa Awards, UK.
Cijena
Kotizacija za učešće na seminaru Transferne cijene i porezna optimizacija poslovanja iznosi 395,00 KM (+17% PDV). Cijena kotizacije za rane prijave do 18. februara iznosi 355,00 KM (+17% PDV).
U slučaju prijave 3 i više učesnika iz iste organizacije/kompanije, cijena po učesniku je 310,00 KM (+17% PDV).
U slučaju prijave 5 i više učesnika iz iste organizacije/kompanije, cijena po učesniku je 280,00 KM (+17% PDV).
Cijena uključuje:
- Učešće na seminaru
- Dokumentaciju i nastavni materijali u printanoj formi
- Materijal za pisanje
- Potvrdu o učešću na seminaru
- Osvježenje na pauzama i zajednički ručak
Za dodatne mogućnosti, informacije i ponudu organizacije InHouse edukacije.
Kontroling u ljudskim potencijalima za mene predstavlja jedan sasvim novi izazov, obzirom da sam cijelu karijeru provela u računovodstvu, ja smatram da sam danas kroz praktički dio uspjela shvatiti dio kontrolinga.
Predavanje koje je održao Nenad Trajkovski zasnovano je na pojašnjenju agilnog pristupa upravljanju projektima, uz osvrt na osnovne razlike tradicionalnog tzv. waterfall modela i agilnog pristupa. Predavanje je bilo jasno i lako razumljivo, uz mnogo primjera iz svakodnevnih poslovnih situacija sa kojim je project manageri susreću, što je određene koncepte i pojmove uspjelo još više približiti polaznicima Project Management Akademije.